Prijemni ispit na Stomatološkom fakultetu​

Test psihomotorike se sastoji u 3 dijela: test papir-olovka koji ispituje prostornu percepciju pristupnika, zatim izrada nekog oblika od bakrene žice te na kraju ispitivanje fine motorike prstiju i ruke na uređaju koji se zove deksterimetar.

Kao i za medicinom, potražnja za stomatologijom je izrazito velika među maturantima. Prijemni ispit za Stomatološki fakultet u Zagrebu nosi 100 bodova, a odvija se obično na Filozofskom fakultetu.

Test papir – olovka

Ovdje se radi o testu koji ispituje snalaženje u prostornim odnosima. Na primjer, na papiru u jednom zadatku budu nacrtane dvije kocke, jedna pored druge. Na svakoj stranici kocke budu nacrtani neki oblici ili slova. Vi morate vizualizirati kako se jedna od te dvije kocke okreće i s obzirom na nacrtane oblike na svakoj stranici morate odrediti može li to biti ta jedna te ista kocka.

 

 

 

Primjer modela koji smo napravili kako bi kandidati lakše vizualizirali odnose stranica kocke u prostoru kada se ona okreće

Ovo je bitno provjeriti jer ćete kao stomatolozi puno raditi sa ogledalima unutar usne šupljine i morate se dobro snalaziti sa stranama objekta s kojim radite.

Izrada oblika od bakrene žice

U ovome dijelu prijemnog ispita potrebno je od bakrene žice (koje mogu biti različitih duljina, ali i ne moraju) napraviti zadani oblik tako da se žica savija dok se ne dobije traženi oblik. To može biti zvijezda ili bilo koji drugi oblik, ali najčešće bude ključ. Mi na pripremama obično napravimo 5-10 ključeva sa različitim duljinama i debljinama, a voditeljica pokaže kako ona započinje izradu ključa.

Na prijemnom imate 3 pokušaja i svaki se ocjenjuje individualno, a uzima se u obzir najveća ocjena, odnosno najbolje napravljeni ključ.

Test manualne spretnosti

Ovaj dio ispita se provodi na uređaju koji se zove deksterimetar. Deksterimetar ispituje finu motoriku prstiju gdje je potrebno ispuniti određen broj rupica sa metalnim štapićima. Postoje različite varijacije kako se može testirati manualna spretnost na ovom uređaju. Naprimjer, od pristupnika se može tražiti da u što kraćem vremenu ispuni 50 rupica, svaku sa po dva štapića koje ste primili svojim prstima odjednom. Može se također tražiti da se ispuni što veći broj rupica u limitiranom vremenu od npr. dvije minute.

U Rijeci na prijemnom je znalo biti da se od pristupnika traži da sa pincetom izabere određene boje štapića i zasebno ih postavlja u rupice. Manualna spretnost se dakle može testirati a i vježbati na različite načine, a mi ćemo na pripremama proći pravila i više načina kako se ovaj dio testa može provoditi, koristeći vlastiti model ploče sa rupicama i štapićima.

Prijava za pripreme

Na početnoj stranici u sekciji Prijave možete pogledati idući slobodan termin i grupu te se prijaviti.